Saygıdeğer İstanbullular,

Büyük bir heyecanla yayın hayatına başlayan Yeditepe Fatih’in beşinci sayısına ulaştık. İstanbul’un tarihî semtlerine, anıt yapılarına, büyük şahsiyetlerine her zamanki gibi şehrin merkezinden, Fatih’ten bakmaya, şehrimizdeki yaşamı bütün kültürel ve sanatsal renkleriyle yansıtmaya bu sayıda da devam ediyoruz. Deyim yerindeyse İstanbul’a sayfalar dolusu pencereler açıyor, her birinden ruhumuzu aydınlatan, zevkimizi doyuran güzellikler devşirmekle kalmıyor, bu vesileyle günümüzden geleceğe notlar da düşüyoruz.

Şehri hayatın içinden seyretmenin geleceğe ilişkin hayal ve hedeflerimiz üzerinde inkâr edilemez bir güce sahip olduğunu düşünüyorum. Hele bu şehir İstanbul, durduğumuz yer de Fatih ise. Ocak ayı içinde vefatının 60. yıldönümünde andığımız Ahmet Hamdi Tanpınar bunu şöyle ifade ediyor: “Nereye bakarsak bakalım, hangi ufuklara hasret çekersek çekelim, biz İstanbul’da ve İstanbul’la göreceğiz. Şiirden, sanattan, muaşeretten dine kadar her şeyde İstanbul’un payı vardır. O bizim hakiki ruh mimarımızdır.”

Dergimizin bu sayısı, Haliç kıyısı boyunca uzanan ve sur içinin en renkli semtlerinden Balat’a ayrıldı. İstanbul’u fethinden itibaren Balat ve çevresi Yahudi, Hristiyan ve Müslüman yurttaşların bir arada, barış içinde yaşadığı yerler olarak hafızalara kazınmıştır. Geçmişten getirdiği kültürel zenginliği nispeten koruyabilen bu bölgenin turizm açısından günümüzde İstanbul için büyük önem taşıdığını söyleyebiliriz. Fatih Belediyesi olarak, burada hem kültürel mirasın hem sosyal dokunun korunması yönünde çalışmalar yürütüyor, sivil mimarinin güzel örnekleriyle dolu semt sokaklarında binaların cephelerini yeniliyor, renklendiriyoruz.

Fatih, Ocak ayının 7’sinden itibaren iki ay sürecek 2. Yeditepe Bienali’yle önemli bir sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Bienal sergilemeleri için tercih edilen noktalar, tam da arzu ettiğimiz doğrultuda, tarihî mekânların kültürel işlevlendirilmesine güzel bir örnek teşkil ediyor. Tarihî yapılarımızın kapılarını geleneksel ve çağdaş sanata kapılarını aralamasından, bu vesileyle farklı bir nitelik kazanmasından memnuniyet duyuyorum.

Yine dergimizin vazgeçilmezi söyleşiler bu sayımızda da göz dolduruyor. Okurlarımızı Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden Mario Levi, Sinan Operası’nın bestecisi Hasan Uçarsu gibi kıymetli isimlerle buluşturuyoruz.

Dergimizin konuları burada zikrettiklerimden ibaret değil elbette. Yeditepe Fatih, İstanbul’un maddi ve manevi değerlerine, köklü kurumlarına, kültür ve sanat mahfillerine, sur içini kuşatan yaşamın dinamizmine değinen yazılarla dolu. İyi okumalar diliyor, hepinizi muhabbetle selamlıyorum.