Saygıdeğer İstanbullular,

Şehrin kültürünü, ritmini, hayat enerjisini sizlere taşıyan Yeditepe Fatih’in yeni sayısında yeniden birlikteyiz. Yaz coşkusunun her yeri kuşattığı şu günlerde sur içi tam anlamıyla yaşayan bir tabiat ve tarih parkına dönüşmüş durumda. İstanbul, ülkemizin ve dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerini ağırlıyor. Farklı milletlerden, dillerden, kültürlerden olup Fatih’in meydanlarını dolduran, sokaklarını adımlayan ziyaretçiler, İstanbul’da deneyimledikleri zengin yaşam kültürünün gönüllerinde yarattıkları derin duygularla memleketlerine dönüyorlar. Her yıl olduğu gibi, bu yıl da misafirlerimizi gönüllü turizm elçilerimizle ağırladık. Görgülü, bilgili, pırıl pırıl gençlerden oluşan gönüllü turizm elçilerimiz, kültür ve inanç başta olmak üzere, turizmin bütün kollarında güçlü ve bir iddia sahibi olan şehrimizin güzelliklerini anlattılar, rehberlik ettiler. Esasında tarih bilinciyle, şehir sevgisiyle kendini yetiştirmiş Fatihli her hemşehrimiz şehrimizin tanıtımında bir elçidir.

Elinizdeki dergi de bu önemli hususun farkındalığıyla yayın hayatını sürdürmekte, tanıtım ve bilgilendirme noktasında güçlü bir temsil ortaya koymaktadır. Göreve başladığımız ilk günden kollarımızı sıvayıp “İstanbul’un Kültürel Mirasına Sahip Çıkıyoruz” dedik ve işe koyulduk. Bu çerçevede tarihî, kültürel, sosyal değerlerimizi, mimari yapılarımızı yaşatmaya ve önemli bir kısmını yeniden canlandırmaya çalışıyoruz. Her zaman söylediğim gibi, şehir bir eliyle geçmişe sımsıkı tutunurken diğer eliyle yeni tasarımlara uzanmalı; geleceğini inşa etmelidir. Bu düşünceyle düzenlediğimiz İstanbul Kara Surları Topkapı Kaleiçi Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması sonuçlandı.

UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ndeki “Kara Surları Koruma Alanı” bölgesindeki bu alanda yürüttüğümüz kapsamlı kamulaştırma çalışması yarışmamızın güzel çıktılarıyla taçlanacak inşallah. Bu projeyle sur içinin en kıymetli noktalarından biri olan Topkapı’da şehrin tarihsel, doğal zenginliğini belirginleştirmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca Kaleiçi Meydanı, geniş bir etki alanına sahip olacak Karasurları Millet Bahçemizin de başlangıç noktasını oluşturması bakımından önemli bir yerde duruyor. Bölgeye yeni bir ruh kazandıracak büyük hamlenin ilk kararlı adımlarını attığımız kentsel tasarım yarışmasının bütün süreçlerini dergimizden öğrenebilirsiniz.

Bu sayımızın dosya konusu, tarih boyunca bir bilim, sanat ve kültür diyarı olarak sur içi İstanbul’unun kadim değerlerinden sahaflık ve yaşayan sahaflarımız. İstanbul’un fethinden sonra Fatih tarafından inşa ettirilen Kapalıçarşı’da Bedesten’in içindeki bazı dükkânlar sahaflara tahsis edilmişti. O günden bu zamana, sadece Beyazıt’la sınırlı kalmayıp şehrin her tarafına yayılan sahaflar, kendilerine mahsus gelenekleriyle okuma sevgisinin ve kitap kültürünün toplumda yayılmasına aracılık etmişlerdir. Türkiye’de Sahaflar Çarşısı’yla anısı olmayan bir münevver, İstanbul’da yolu bir kez olsun içinden geçmemiş bir kitapsever yok gibidir. Çarşı eski cazibesini kısmen kaybetmiş olsa da dosyayı oluşturan yazılarımız umuyorum ki kitap tutkunlarına güzel duygular yaşatır.

Dergimizin diğer yazı ve söyleşileri; tanıdık bildik mekânların bilinmeyen yönlerinden insan hikâyelerine geniş bir yelpazede, özenle hazırlandı. Zevkle okuyacağınızdan eminim. Önümüzdeki sayıda buluşmak üzere, sağlıkla, esenlikle kalın.

Ergün Turan

Fatih Belediye Başkanı