Saygıdeğer İstanbullular,

Yeditepe Fatih’in sekizinci sayısında, yeniden sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Fatih’te hizmet ve yatırımlarla dolu üç buçuk yılı geride bıraktık. Hep söylediğim gibi, bir şey inşa etmeden ihyadan söz edemeyiz. Suriçi’nde hizmet için attığımız her adım, İstanbul’un tarihten günümüze getirdiği değerleri yeni fikirlerle, yaklaşımlarla geleceğe taşıma gayesini beraberinde taşıyor. İçinde yaşadığımız şehri mamur eden medeniyetimizi doğru şekilde anlamanın yolu “yeni işler yapmak”tan geçer. Öyle inanıyorum ki mazinin birikiminden yenilikçi düşünceler, geleceği hayal eden hamleler sayesinde hakkıyla istifade edebiliriz. Ancak yeni sözler söyleme çabasıyla geçmişin şiirini, hikâyesini net olarak işitebiliriz.

Gençlik… Varoluşsal anlamda inşa faaliyetlerinin doruğa çıktığı; insanın akıl, gönül, zevk boyutunda biçimlendiği, karakter kazandığı en kıymetli dönem. Gençliğe verdiğimiz değerin bir göstergesi olarak bu sayının temasını gençlere ayırdık. Gençliği iyiye yöneltmek insanlığı iyiye yöneltmekle eş değerdir. Fatih Belediyesi olarak gençlerimizin her yönden bilgi çağının koşullarına uygun donanımda yetişmelerini önemsiyor, özgürce düşünüp hayal ettiklerini gerçekleştirebilmeleri için onlara geniş imkânlar sunuyoruz. Özellikle gelişimlerine doğrudan etki eden eğitim ve spor alanında Fatih’te kısa zamanda çok büyük mesafeler kat ettik. Ayrıca her gencimizin hizmetlerimize erişim noktasında eşit fırsatlara sahip olması için hassasiyet gösteriyoruz.

Görünen yüzüyle ve içerdiği çağrışımlarla birlikte Fatih, gençliğimize idealler aşılıyor, yeni hedefleri işaret ediyor. İlçemize adını veren Fatih Sultan Mehmed İstanbul’u fethettiğinde 21 yaşındaydı. Hayat hikâyeleri ve eserleriyle, çığır açmış, topluma ilham vermiş birçok şahsiyet Fatih’te doğdu, gençliğini burada yaşadı; buradaki ilim ve kültür muhitlerinde yetiştiler. 

Gençlerimizin, bu şehre etki eden ruhu benliklerinde hissetmeleri, her zaman genç kalmayı başaran İstanbul’u çok iyi anlamaları gerektiğini düşünüyorum.

Bu sayıda yine, kültür ve sanat dünyamızdaki gelişmelerden sizleri haberdar eden, kilometre taşı olmuş eserleri anlatan, kıymetli şahsiyetlere söz veren yazı ve röportajlar bulunmakta. Okurken büyük keyif alacağınızdan eminim. Gelecek sayıda buluşana dek hoşça kalın.

Ergün Turan

Fatih Belediye Başkanı