Saygıdeğer İstanbullular,

 “Yedi tepe üstünde zaman bir gergef işler! Yedi renk, yedi sesten sayısız belirişler…” der Üstat Necip Fazıl  Canım İstanbul’da. Bizler de; Yeditepe Fatih’in duyurmak istediği tüm o sesleri, tuvalinde barındırdığı tüm o renkleri,  bu topraklarda neşet eden tüm değerleri yaprak yaprak sizlerle buluşturmak istedik ve Yeditepe Fatih Dergisi’nin ilk sayısını Mart 2021’de sizlerle buluşturduk. Birbirinden değerli yazarlar ve kıymetli hocalar tarafından kaleme alınan zengin ve keyifli içeriğe sahip ikinci sayımızın en önemli motivasyon kaynağını; sizlerden aldığımız kıymetli geri dönüşlerin ve ilk sayıya gösterilen  teveccühün oluşturduğunu bilmenizi isterim.

Bu sayımızda İstanbul’un fethine özel bir bölüm hazırlayarak, Peygamber Efendimiz tarafından fethi müjdelenen şehirlerin sultanı bu toprakların, sultanların şehrine dönüşmeye başladığı ilk günlere ışık tuttuk. Fatihliler olarak fethin 568. yıldönümünde, milletimizin yaşadığı tarifsiz gururun başlangıç yerindeyiz. Tarihin akışını değiştiren Fatih Sultan Mehmet Han’ın fetihle başlattığı Yeni Çağ’ın, yarattığı siyasal ve sosyal değişimlerin yeniden okunması, bugünü ve geleceği şekillendirmede yol gösterici olacak, hafızaları tazeleyecektir.

Çok kültürlü bir kent mozaiğine sahip Fatih’te, kültürden sanata, eğitimden, mimariye;  insanlarımızın hayatına dokunan tüm alanlarda ilçemizi geliştirerek; daha güzel ve kaliteli yaşam sürmeleri için var gücümüzle çalışıyoruz.  Fatih’in kadim bir şehir yerleşimi olmasının ötesinde, çağ değiştiren bir eylem ve düşünce ikliminin modern dünyayla harmanlandığı bir “eğitim, kültür, sanat ve ticaret” alanı olduğu bilinci ve sorumluluğuyla hareket ediyoruz. 

Bu yaklaşımla hayata geçirdiğimiz her bir yeni proje ile, barındırdığımız değerlerin izdüşümünü şehre yansıtıyoruz.  Örneğin atıl durumda olan ve bir iadeiitibar anlayışıyla yenilediğimiz beş yüz küsur yıllık Davutpaşa Medresesi’nin vakfiyesine uygun olarak eğitim misyonunu devam ettirerek; 2020 Kasım ayından itibaren ihtisas öğrencilerine kapılarını açmış olması bizler için büyük bir sevinç kaynağıdır.

Fatih’in kültürel mirasını korumak ve yaşatmak için, üstün bir hassasiyet ile yürüttüğümüz çalışmaları @mirasfatih platformu üzerinden paylaşıyor ve bu konuda farkındalık oluşturmayı çok önemsiyoruz. Aziz ecdadımızdan kalan “Bir mezar taşı parçasını bile, yedi kat muşambalara sarıp saklamamız” gerektiğini ve bu eserlerin, hem köklerimiz hem de geleceğe uzanan dallarımız olduğunu biliyoruz. 

Yeditepe Fatih Dergisi ile, bizlere emanet edilen somut ve somut olmayan kültürel miras değerlerini, birbirinden kıymetli isimler aracılığıyla sizlerle buluştururken; sayfaların arasında duygu ve düşünce dünyanızda yeni ufuklar açacak keyifli yolculuklara çıkabilmenizi temenni ediyor, baharla şenlenen, Ramazanla bereketlenen sağlıklı günler diliyorum. 

M. Ergün Turan
Fatih Belediye Başkanı