Saygıdeğer İstanbullular

Suriçi İstanbul’u tam anlamıyla bir kapılar şehri… Tarihçiler, eski İstanbul’un kara sınırını oluşturan surlardaki 55 kapıdan şehre giriş çıkış yapıldığından söz etmektedir. Dünyaya hükmetme sevdasıyla yanıp tutuşan kralların düşlerini süsleyen şehir, karadan ve denizden defalarca kuşatılmış, surlar dört kez yıkılıp yeniden inşa edilmişti. Şehrin kapılarını açmak, Peygamber müjdesine mazhar olan cennetmekân Fatih Sultan Mehmed’e ve onun kahraman ordusuna nasip oldu. Bu kutlu zaferle sadece sur kapıları değil, yeni bir çağın kapıları da açıldı.

O tarihten bugüne çok şey yazıldı söylendi. “Biz geldik, bilen bilsin, gönül gönül girilsin, insanlar devşirilsin, sonsuzluk destesinden” diyen üstat Necip Fazıl, fetih ruhunun derinliklerindeki duyguyu veciz bir söyleyişle ne güzel anlatır. O kapılar sarsılmaz bir inançla, azimle, umutla açılabildi. Hamdolsun, yeni bir çağın eşiğini aynı inanç ve umutla aşarak, büyük fetihlere namzet bir Türkiye Yüzyılı’na girmiş bulunuyoruz. Dergimiz Yeditepe Fatih’in son sayısında sizleri, asil medeniyet sancağımızı burçlarında dalgalandıran bu aziz şehrin kapılarından girerek selamlıyoruz. 

Sevgili Fatihliler, 

Belediyeciliğin ana gayesi de tüm gönül kapılarını açabilme başarısını göstermek olmalıdır. Deyim yerindeyse her adım bir gönlü fethetme düşüncesiyle atılmalıdır. İnsana odaklanmayan proje ve faaliyetlerin şehre de bir fayda sağlamayacağına hep inanmışımdır. Bugüne kadar Fatih Belediyesi olarak bütün mesai arkadaşlarımla birlikte, hemşehrilerimizin güveni, huzuru, refahı için çalıştık. Samimiyeti, yüz yüze iletişimi, karşılıklı muhabbeti kendimize şiar edindik. 

Fatih’te yaşayan herkesin beklentilerini ve taleplerini anlayabilmek, analiz edebilmek ve belediye hizmetlerine yansıtabilmek amacıyla kapı kapı dolaşarak oluşturduğumuz Stratejik Karar Sistemi bu hususta gösterdiğimiz kararlılığın somut bir göstergesidir. Sistem ve işleyişiyle ilgili detayları dergimizin ilerleyen sayfalarında okuyabilirsiniz.

Yeditepe Fatih, yine ehil kalemlerden çıkan yazılarla, keyif veren görsellerle dolu dolu. Derginin sayfaları bu defa bizi, Suriçi İstanbu’lunda bir kapıdan diğerine dolaştıracak. Ayrıca kıymetli münevverlerimizden Prof. Dr. Sadettin Ökten, seramik sanatçısı Aydan Birdevrim, meslek yaşamını Fatih’te sürdüren çilingir Hüseyin Şahin Özdemir ve zanaatkâr Mehmet Sönmez ile yapılan söyleşileri de zevkle okuyacağınızdan eminim.

Önümüzdeki sayıda buluşmak üzere, hoşça kalın.